Kangal Köpeği İsimleri

 

    

 

 

 

          

 

                                                 İsim Verme

 

 

Önce köpeğe bir isim verilir. Sık sık söyleyerek, ismine alıştırılır. İlk 1-2 aylık devrede, iki canlı arasında sevgi, güven ortamına bağlı bir arkadaşlık, dostluk bağı tesis edilir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla, sık sık başı, sırtı okşanır. Kucağa alınır. Elleri yalamasına izin verilir.

Köpeklere isim koymanın esas gayesi, verilen ismin ayırıcı ve belirleyici özelliğinden faydalanmaktır. Sahibi olduğu bir çok hayvan veya çevredeki bir çok köpek arasından, belli bir tanesini ayırmak, başkalarına söz etmek, tanıtmak için o köpeğe mutlaka bir isim verilmesi gerekir. Köpeklere isim koymanın diğer bir gayesi de, onlara duyulan sevgidir. Ayrıca ismin sözlük anlamının, o ismi taşıyan köpeğe geçeceğine de inanılmaktadır. "Kurtboğan" ismi konulan bir köpeğin ileride bir kurt boğması ümit edilmekte, "Uçar" ismi konulan bir köpeğin ise, ileride çok hızlı koşacağına duyulan özlem belli edilmektedir (Toygar, 1984).

Köpeklere isim verilirken belli bazı hususlar gözetilir. Bunlardan en başlıcası, köpeğin post rengi ile ilgili olanıdır. Akkuş, Beyaz, Boz, Bozo, Çapar, Duman, Garoo, Gümüş, Kar, Kara, Karabaş, Kartopu, Sarı, Saro gibi isimler misal verilebilir.

Köpekten beklenen hız, çeviklik ve cesaret gibi özelikler de, isim vermede belirleyici olmaktadır. Afet, Ateş, Atılgan, Atik, Boğar, Cellat, Cesur, Çevik, Fırtına, Jilet, Koşal, Kurtboğan, Poyraz, Şimşek, Tayfun, Yoldeviren, Yolkesen gibi.

Huy ve karakter özelliklerini belirten diğer sıfatlarda isim olarak verilir. Delikız, Dost, Garip, Keskin, Mahcup, Meraklı, Saymaz, Şirin, Zalim isimlerinde olduğu gibi.

Diğer canlı türlerinin isim olarak verildiği de görülür. Aslan, Bıldırcın, Ceylan, Çakal, Doğan, Ejder, Kaplan, Keklik, Kobra, Panter, Sıçan gibi.

Nebatat isimleri de sık sık kullanılmaktadır. Fındık, Fıstık, Filiz, Güllü, Kalas, Kütük, Mercan, Pamuk, Sarmaşık, Sümbül misal verilebilir.

Asalet unvanları da isim olarak verilir. Kral, Kraliçe, Kont, Kontes, Lord, Paşa, Prens, Reis, Şövalye gibi. 

Toplumun düşman olarak gördüğü bazı politik liderlerin veya sevilmeyen kavramların isimlerini de sık sık görmek mümkündür. Boris, Buş (Bush), Coni, Haydut, Karlos, Korsan, Ladin, Makarios, Saddam, Şamir, Şaron, Şeytan gibi.

Bazen bunun tersi de olur ve köpek sahipleri beğendiği kahramanların isimlerini hayvanlarına verirler. Cesika, Herkül, Keş (Cash), Memati, Monika, Robin, Tango, Tarzan, Taysın (Tyson), Zoro gibi.

Millet, topluluk isimleri de verilmektedir. Apaçi, Arap, Eskimo, Gürcü, Japon, Komançi isimlerinde olduğu gibi.

 

Bazı Kangal Köpeği isimleri: Yörelere göre değişmekle birlikte, Kangal Köpeği için kullanılan bazı isimler şöyledir:

 

Dişi: Afet, Aksu, Albız, Arap, Ateş, Atılgan, Ayışığı, Ayıcık, Balkız, Berfi, Beyaz, Bıldırcın, Bipsi, Boğar, Boncuk, Boz, Bulut, Cambaz, Cellat, Cesika, Ceylan, Cıncık, Çember, Çevir, Çopur, Daaşe, Delikız, Devir, Dost, Efe, Elmas, Fındık, Fıstık, Filiz, Garip, Garoş, Güllü, Gümüş, Gürce, Gürcü, Haydut, Hopi, İnci, Kapan, Kapar, Kar, Karabaş, Karperisi, Kartopu, Katar, Keklik, Keş, Kılıç, Kontes, Korsan, Küço, Mahcup, Manga, Manken, Meraklı, Mercan, Mirce, Monika, Muro, Nazik Hanım, Pamuk, Robin, Sarı, Sarmaşıl, Saymaz, Seçkin, Sedef, Sezgin, Sıçan, Sişup, Sümbül, Süslü, Şavıdza, Şirin, Tombul, Uçar, Yaman, Yazgı, Yeriş, Yetiş, Zelal, Zoro, Zümrüt.

 

 

Erkek: Akış, Aloş, Apaçi, Aslan, Badar, Balaban, Bıgır, Biçer, Boris, Bozo, Buş, Cesur, Coni, Çakal, Çapar, Çomar, Duman, Ejder, Erkeç, Eskimo, Gavraş, Gobel, Garoo, Gaytar, Gudo, Gurek, Gurzo, Habate, Hamzet, Herkül, Japon, Jilet, Kalan, Kalas, Kalleş, Karabela, Karlos, Keleş, Kemikkıran, Keskin, Kobra, Komançi, Kurtboğan, Kütük, Ladin, Maço, Memati, Pala, Palas, Panter, Paşa, Potuk, Reis, Rogar, Sako, Saro, Saymaz, Sekül, Sigoş, Şabdur, Şamir, Şaron, Şerkan, Şeytan, Şihadze, Talas, Tallu, Tamate, Tamu, Tango, Tarzan, Tomas, Tomi, Toni, Topuz, Toraman, Toros, Tufan, Tüylü, Taysın, Yakışıklı, Yakut, Yapal, Yarış, Yellek, Zalım, Zalim, Zorba.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !